slajd4

logon

Smaller Default Larger

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 25 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 2014, poz.478).

1. W szkole organizuje się nauczanie religii/etyki na życzenie rodziców/ustawowych opiekunów . Życzenie uczestnictwa w zajęciach religii i etyki wyraża się w formie jednorazowego, pisemnego oświadczenia woli przy zapisywaniu do szkoły. W trakcie nauki oświadczenie woli można zmieniać. Po złożeniu oświadczenia uczestnictwa w odpowiednich zajęciach udział w nich ucznia jest obowiązkowy.
  2. Uczeń może nie uczęszczać na lekcje religii/etyki.
  3. Jeżeli rodzic/prawny opiekun wycofa w trakcie roku szkolnego życzenie uczestniczenia w zajęciach z religii/etyki, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy wymaganego czasu i są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas uczeń podlega klasyfikacji z danego przedmiotu.
  4. W przypadku, gdy uczeń nie uczestniczy w zajęciach religii/etyki, szkoła zapewnia opiekę wychowawczą na czas odbywania zajęć.
  5. Uczniowi, który nie uczęszcza na lekcje religii/etyki nie bierze udziału w organizowanych w szkole rekolekcjach, szkoła zapewnia opiekę wychowawczą.
  6. Uczniowie nie uczęszczający na religię/etykę są wpisywani do odpowiedniej ewidencji w sekretariacie szkoły.
  7. Dla ucznia nie uczestniczącego w lekcjach religii/etyki na świadectwie w miejscu przeznaczonym – wychowawca stawia poziomą kreskę.
  8. Uczeń, który nie uczęszcza na lekcje religii/etyki, a są to zajęcia umieszczone w planie lekcji na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, może być nieobecny lub zwolniony wcześniej do domu na podstawie złożonej przez rodziców pisemnej deklaracji o nieuczęszczaniu na wyżej wymienione zajęcia. W tym czasie rodzice biorą odpowiedzialność za swoje dziecko. Uczniowi takiemu nie odnotowuje się nieobecności.
  9. Jeżeli lekcja religii lub etyki występuje w środku zajęć danego dnia, a uczeń nie uczęszcza na te zajęcia, obowiązkowo spędza czas w bibliotece szkoły lub świetlicy pod opieką nauczyciela . Uczniowi takiemu odnotowuje się obecność.
  10. Z niniejszą procedurą wychowawca zapoznaje zainteresowanych uczniów/rodziców do 15 września każdego roku szkolnego.