slajd4

logon

Smaller Default Larger

Światowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie, które odbywa się 22 kwietnia i ma na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii.

Tego dnia organizowane są liczne akcje, które mają za zadanie zachęcić ludzi do wzięcia odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię. Dlatego też, dnia 21 kwietnia 2023r. uczniowie z klasy II i III obejrzeli film o segregowaniu śmieci, dzięki któremu przypomnieli sobie co to jest recykling i jak należy segregować odpady. Potem wszyscy wspólnie wybrali się na sprzątanie terenu wokół naszej szkoły.

Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska oraz wychowanie w duchu szacunku do przyrody to ważne zadanie szkoły.

 

Przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bruśniku wykonali pisanki wielkanocne. Tymi pisankami udekorowaliśmy jedno z drzew rosnących wokół rynku w Ciężkowicach. Pozostałe drzewka ozdobili uczniowie z innych szkół i organizacji. Dekoracja drzewek to nowa, świecka tradycja, która wprowadza ludzi w radosny i świąteczny klimat.

 

    Dnia 27 marca uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bruśniku. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – IV wraz z opiekunami udały się więc do siedziby Koła.

    Na początku mogliśmy usłyszeć o tradycjach związanych z robieniem palm oraz symbolicznym znaczeniu ich  poszczególnych elementów. Dowiedzieliśmy się także, jakie produkty powinny się znaleźć w koszyczku wielkanocnym i dlaczego.

    Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i zaangażowane do różnych czynności. Przedszkolaki dekorowały piernikowe baranki, uczniowie klas I –III robili wielkanocne ozdoby i stroiki, zaś dzieci z klasy IV własnoręcznie wykonały palmy. Wszystkie te czynności odbyły się pod opieką pań z Koła Gospodyń, które służyły fachową pomocą. W niedługim czasie okazało się, że każdemu dziecku udało się zrobić tradycyjną palmę lub dekorację na świąteczny stół.

    Na koniec mogliśmy poczęstować się posiłkiem przygotowanym przez goszczące nas Panie. Wszyscy mieli okazję spróbować kanapek z pastą jajeczną oraz babki wielkanocnej.

    Udział w tym spotkaniu był dla dzieci cennym doświadczeniem. Miały bowiem okazję usłyszeć wiele ciekawostek o zwyczajach wielkanocnych, jak i przekonać się, że własnoręcznie wykonane ozdoby czy palmy są najpiękniejsze. Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za zorganizowanie tego spotkania i liczymy na dalszą współpracę.

 

 

 

    Pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w tym roku w wyjątkowy sposób. Rozpoczęliśmy od pełnej pięknych wspomnień i wzruszeń akademii. Tego dnia mieliśmy przyjemność spotkać się z Panią Grażyną Mastalerz, która po ponad 42 latach pracy w zawodzie nauczyciela odeszła na zasłużoną emeryturę. Uczniowie klas II i III wspólnie z koleżankami i kolegami ze starszych oddziałów zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny w podziękowaniu za wieloletnie i pełne poświęceń zaangażowanie w edukację, cierpliwość i wytrwałość w kształtowaniu wielu dziecięcych charakterów, za każde dobre słowo, otwarte serce oraz  życiową mądrość, którą  Pani Grażyna Mastalerz niestrudzenie wspierała wszystkich swoich wychowanków.

    Drugą część tego dnia poświęciliśmy na organizację  Dnia Profilaktyki, w ramach którego każda z klas przygotowała zdrowy i kolorowy posiłek. Dzieci z klas I-III, zachowując tradycję, poszły z Marzanną pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Następnie postanowiły wykonać smaczne kanapki. Do ich przygotowania zostały wykorzystane pełne witamin i wartości odżywczych warzywa. Starsi uczniowie mieli za zadanie przygotować trzy posiłki tj. koktajl lub napój, danie wytrawne i deser. Każda z klas wzięła wcześniej udział w losowaniu koloru (czerwony, żółty, zielony i niebieski), który będzie dominował w ich potrawach. Uczniowie zaskoczyli wszystkich swoją pomysłowością, zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem w przygotowaniu zdrowych i kolorowych posiłków. Ostatnim elementem tego dnia była prezentacja potraw oraz ich degustacja.

 

 

    W dniu 13 marca 2023r. uczniowie naszej szkoły brały udział w wycieczce do MCEE w Ciężkowicach. Jest to nowo otwarty obiekt turystyczny na terenie naszej gminy. Centrum oferuje interaktywną wystawę Ziemia- Woda- Powietrze. Znajduje się tam nowoczesna sala kinowa mieszcząca 180 osób w której dzieci oglądały bajkę ekologiczną o kropelce wody, zanieczyszczeniu środowiska oraz zwierzętach. Kolejna część budynku poświęcona jest walorom Pogórza Ciężkowickiego m.in. mogliśmy zobaczyć skałę z odwiertu Ignacy, mapę Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

    W dalszej kolejności udaliśmy się do Jaskini Nietoperzy w której dokładniej poznaliśmy rzadki gatunek nietoperza   występującego na naszym terenie- podkowca małego. W Jaskini znajduje się również makieta, która przedstawia lot podkowca z jaskini do świątyni. Kolejne części budynku poświęcone są wodzie i Układowi Słonecznemu, gdzie dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji m. in ile wody zawierają różne produkty, ile wody potrzeba do wyprodukowania niektórych rzeczy, ile wody jest w naszym organizmie, co się stanie gdy na naszej planecie zabrakło by wody itp. Największą atrakcja dla młodszych uczniów była sala doświadczeń w której dzieci mogły m. in. pokolorować motyla.

Dla uczniów wyjazd ten był interesującą lekcją przyrody. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego ciekawego miejsca.