slajd4

logon

Smaller Default Larger

Duchowy i materialny dorobek społeczeństwa starożytnej Grecji zawsze był zjawiskową  inspiracją dla ludzi twórczych, wrażliwych, z pasją i wyobraźnią.

W Szkole Podstawowej w Bruśniku  nikogo o tym nie trzeba przekonywać,  ponieważ w tej miejscowości  ludzi kreatywnych akurat nie brakuje, nie brakowało  i nigdy nie będzie brakować.

Uczniowie pod kierunkiem Pani Marty Hołdy i Pauliny Gabryel z entuzjazmem postanowili na jeden dzień zamienić i przenieść  przestrzeń szkoły w czasy i realia starożytnej Grecji.

Na terenie szkoły można było spotkać greckich bogów i boginie jakby właśnie zeszli w Olimpu.

Wspaniale przygotowane stroje, pyszne greckie potrawy wyczarowane z  uczniami   przez Panią Małgorzatę  Śmiertkę , zagadki i quizy  trudne do rozwiązania  jak węzeł gordyjski cieszyły się ogromnym powodzeniem .

Wyjątkową atrakcją był znakomicie zaprezentowany przez uczniów i uczennice taniec z filmu „Grek Zorba” wg powieści Nikosa Kazantzakisa, a stosownym dopełnieniem była przestrzeń edukacyjno -  informacyjna, która stanowiła jednocześnie dekorację i oprawę plastyczną. Nie zabrakło w niej elementów charakterystycznej hellenistycznej architektury, mitologii oraz  symboliki. Można było w niej znaleźć nawet fragmenty klasycznego komiksu Jerzego Wróblewskiego „Legendy wyspy labiryntu”. W przestrzeni muzycznej pojawiła się także muzyka zespołu Breakout „Żagiel ziemi” której motywem przewodnim i głównym tematem  były igrzyska olimpijskie.

Bez żywiołowego zaangażowania młodzieży szkolnej ten magiczny i twórczy dzień nie byłby możliwy.

Już nie możemy doczekać się następnych.

 

W naszej szkole uczniowie, wzięli udział w XIII edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.  Akcja  prowadzona jest w szkołach na całym świecie. Celem jej było utrwalenie tabliczki mnożenia poprzez zabawę.

Tego dnia na szkolnym korytarzu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia. Osoby, które bezbłędnie poradziły sobie z odpowiedzią na pytania, otrzymywały „Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia” i coś słodkiego.

 

Dnia 15 listopada 2023r. odbyła się wycieczka do teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na przedstawienie pt. ,,Jaś i Małgosia”. W wyjeździe brały udział dzieci z oddziału przedszkolnego, klas młodszych oraz klasy czwartej i piątej.

Bajka ,,Jaś i Małgosia” skupia się na opowiedzeniu o relacjach międzyludzkich. Jak dzieci reagują, gdy w świat wkracza nowa osoba, jak funkcjonują ze sobą, jak razem poznają świat i próbują znaleźć w nim miejsce dla siebie. To także opowieść o tym, że problemy rozwiązywane sprytem i inteligencją a nie przemocą przynoszą więcej korzyści  i satysfakcji. Poruszony zostaje także temat depresji- choroby XXI wieku. Jest to próba odpowiedzi na to czym jest, jak funkcjonuje osoba chora, jak widzi i próbuje zrozumieć ją dziecko.

Piękna muzyka, wiele piosenek, wesołe dialogi, kolorowa scenografia i kostiumy, wartka akcja pozwoliły na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną baśń.  Dzięki temu dzieci z zainteresowaniem śledziły przebieg akcji. 

"Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę..."

 

Od 105 lat możemy cieszyć się wolną, niepodległą ojczyzną. W 1918 roku Polska zaistniała na nowo na mapach Europy i świata. Spełnił się sen Polaków o wolnej ojczyźnie. Dnia 13 listopada uczniowie naszej szkoły uczcili tę ważną rocznicę. Jako pierwsi uczniowie klas 1-3 w pięknej inscenizacji przekazali pozostałym uczniom, dlaczego 11 listopada to ważne święto, recytując wiersze i śpiewając piosenkę o pięknie naszej ojczyzny. W drugiej kolejności uczniowie klas starszych opowiedzieli czym jest wolność, i jak o nią dbać. Bo wolność nie jest dana nam raz na zawsze, o wolność należy dbać, żeby nie powtórzyła się straszna prawda sprzed 250 lat.