slajd4

logon

Smaller Default Larger

,,Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…” to hasło jakie towarzyszyło nam dziś podczas uroczystej akademii zorganizowanej z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dnia Patrona naszej szkoły.

Rano, prowadzeni przez poczet sztandarowy, wspólnie udaliśmy się do kościoła. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której mogliśmy usłyszeć informacje dotyczące życia św. Stanisława Kostki. Ksiądz proboszcz, w pięknym kazaniu, nawiązał również do Narodowego Święta Niepodległości. Przypomniał nam wszystkim czym jest patriotyzm i co to znaczy żyć w duchu patriotyzmu. Po Mszy Świętej wróciliśmy do szkoły, aby uczestniczyć w akademii prowadzonej przez uczniów klas VII i VIII. Przygotowany program składał się z recytacji wierszy o charakterze niepodległościowym, informacji nawiązujących do historii Polski, prezentacji najważniejszych cytatów Józefa Piłsudskiego oraz pieśni patriotycznych do śpiewania których, włączyła się cała społeczność szkolna zgromadzona na hali sportowej.

Po uczczeniu pamięci poległych za wolność naszej Ojczyzny nastąpiła druga część akademii poświęcona patronowi naszej szkoły. Obejrzeliśmy film przedstawiający historię życia św. Stanisława Kostki. W myśl sentencji ,,I ty możesz być jak Święty Stanisław Kostka” prowadzący nawiązali w swoim wystąpieniu do tego, iż powinniśmy pielęgnować w sobie szlachetność, wytrwałość, pilność i wierność Bogu. Następnie uczniowie zaprezentowali recytację wierszy Cypriana Kamila Norwida poświęconych świętemu.

Po akademii, wszyscy zgromadzeniu na hali, wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11, trzymając biało-czerwone flagi, wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy ,,Mazurek Dąbrowskiego”.